„Myslím, že lidi obecně přitahuje krása. Když máš krásnýho člověka, bez ohledu na gender, tak mi přijde, že hraje víc. A spousta lidí toto nebude chtít slyšet.“ – Barbora
Série publicistických rozhovorů „Hranice safe(r) space“ poskytuje autentický náhled do prostředí pražské a brněnské klubové kultury z pohledu marginalizovaných skupin. Výpovědi dlouholetého členstva zřetelně mapují nedostatky, kterým ženy, nebinární, queer a trans osoby v důsledku systémových i kulturních bariér mohou čelit.
Zásadním tématem pro pochopení kontinuálních omezení, kterým respondenstvo v klubové kultuře čelí, je problematika uchopení a reprezentace tzv. safe/safer spaces, místa či prostoru, kde LGBTQIA+ lidé, nebílé osoby, ženy a další marginalizované skupiny mohou být sami sebou a svobodně vyjadřovat své hodnoty a identitu. Deset hostek a hostů v rozhovorech popisuje, co pro ně bezpečný prostor znamená a kde vnímají jeho limity a nedostatky.
Jako tvůrkyně a tvůrci scény tematizují dopady patriarchátu nejen na společnost jako celek, ale primárně na specifické klubové kultury, ve kterých se pohybují. Po více než roce od obhájení zároveň pečlivě poukazuje na dynamičnost a proměnlivost scény, kdy se část zpovídaných už DJingu nevěnuje, z nočního života ustoupila nebo jinak proměnila svoji roli a působnost na scéně.
Autor práce: Timon Láska
Vedoucí práce: Miloš Hroch
Rok obhajoby: 2023


