Jaký měla vliv britská kapela The Beatles na politické a kulturní dění v Československu? To je otázka, na kterou se pokouší najít odpověď tento rozhlasový dokument.
Prostřednictvím písní nejen od slavné liverpoolské kapely, ale i od československých interpretů se snaží mladým posluchačům vykreslit atmosféru zejména 60. let minulého století, ty doplňuje o výpovědi respondentů z oblasti českého a slovenského hudebního průmyslu. Jsou mezi nimi například hudební publicisté nebo samotní interpreti.
Ve slovenské metropoli vznikly například rozhovory s hudebními publicisty Vlado Francem, Jurajem Čurným nebo s legendou slovenské populární hudby, spoluzakladatelem festivalu Bratislavská lyra Pavolem Zelenayem. Neméně důležití byli čeští respondenti. Zejména šéfproducent Supraphonu a hudební redaktor Karel Deniš sehrál pro podobu rozhlasového dokumentu zcela zásadní roli. Důležitý byl také rozhovor s novinářem a moderátorem Honzou Dědkem a telefonát se slovenskou zpěvačkou Olgou Szabovou.
Kapela The Beatles se výrazně podepsala pod podobou zdejší kulturní scény. Od počátku 60. let totiž ovlivňovala tvorbu československých interpretů, kteří přejímali její některé hudební prvky. Velmi výraznou součástí zdejších hitparád byly také takzvané coververze neboli předělávky písní zahraničních interpretů. A výjimkou v tomto ohledu nebyli ani The Beatles. Krom toho respondenti v rozhovorech poukazují na symbolický význam, který The Beatles představovali pro československou společnost. V tehdejší době totiž značili jakési pouto s demokratickým západním světem.
Autor práce: Marek Jakšič Vedoucí práce: Karol Lovaš Rok obhajoby: 2022
Zdroj úvodní fotografie: wikipedia.com, licence: wikicommons