Situace ukrajinských žena a dětí po útěku před válečným konfliktem a jejich adaptace v sociálních a společenských podmínkách v České republice
,,Od té doby, co jsem přišla do Čech, se mi ještě půl roku zdály zlé sny. Zdály se mi noční můry o válce, zdálo se mi o ruských vojácích, zdálo se mi o raketách. A to trvalo půl roku. Nejvíce jsem se bála velmi hlasitých zvuků.” Těmito slovy popsala osmnáctiletá Anna Kucherenko svůj život po útěku z Ukrajiny. Její příběh je součástí dokumentu, který se zaměřuje na zkušenosti ukrajinských válečných uprchlíků při adaptaci v České republice.
Vedla jsem rozhovory se dvěma ukrajinskými rodinami – Kucherenkovými a Kulykovými. S Annou Kucherenko jsem probírala nejen její cestu z Ukrajiny do Česka, ale také psychické dopady války a složitosti přizpůsobení se novému prostředí. Její matka Alina Kucherenko, dětská psycholožka pracující s ukrajinskými dětmi v Česku, popsala, jak válka ovlivnila dětskou psychiku a jak složité je pro ně adaptovat se ve školách, zvlášť když čelí šikaně.
Dvanáctiletý Michael Kulyk, další respondent dokumentu, se v české škole setkal s posměšky a sociální izolací. Jeho matka Ksenia Kulyk hovořila o výzvách spojených s hledáním práce, jazykovou bariérou a začleňováním dětí do vzdělávacího systému. Atmosféru mezi žáky a způsoby, jak s ukrajinskými dětmi pracuje, popsala i Michaelova třídní učitelka Naděžda Rosenkranzová.
Jazyková bariéra, kulturní rozdíly, sociální izolace a posttraumatické stresové projevy patřily k největším výzvám, kterým uprchlíci čelili. Děti, jako Michael Kulyk, se tak naráz potýkaly nejen s psychickými následky války, ale i s přijetím v novém kolektivu.
Respondentky se mi svěřily, že v době napadení Ukrajiny Ruskem cítily velmi silný hněv a pocit, že pokud by neměly rodinu, chtěly by zůstat a chránit svoji zemi. Všem ženám, se kterými jsem vedla rozhovory, Ukrajina chybí. Často zmiňované bylo přání, že by se ještě jednou chtěly projít po svém rodném městě a dělat obyčejné každodenní věci – například nakoupit si v jejich známém supermarketu, jít na procházku s přáteli nebo třeba do restaurace. I přes to, že jsou vděčné za bezpečí, které našly v České republice, přetrvává u nich pocit izolace.
Dokument měl přiblížit realitu života ukrajinských uprchlíků, jejich cestu z válkou zasažené země a jejich boj s každodenními překážkami v ČR. Přestože respondentky oceňují bezpečí v ČR, většina z nich doufá, že se jednoho dne budou moci vrátit domů, i když vědí, že jejich Ukrajina už nikdy nebude stejná.
V době vzniku této práce probíhala celoplošná ruská agrese na Ukrajinu déle než rok. Válka trvá dodnes a podle ukrajinských úřadů si už vyžádala desítky tisíc civilních obětí.
Autorka práce: Adéla Snopová
Vedoucí práce: Veronika Macková
Rok obhajoby: 2024