Přes den kadeřník, v noci umělkyně

Televizní dokument o životě travestity Nairy Delairo

Travesti show, marginalizovaný žánr populární kultury, je zábavní či kulturní představení, při němž muži v nápaditých kostýmech a s výrazným líčením ztvárňují známé ženské osobnosti. Představení jsou zážitkem postaveným na syntéze hereckého, tanečního a pěveckého umění.

Přestože se travesti show stala u nás během posledních dvaceti let legitimním segmentem kulturního odvětví, je o tomto druhu zábavy jen malé množství odborné literatury a audiovizuálních výpovědí.

Televizní dokument o životě travestity s názvem Přes den kadeřník, v noci umělkyně Naira Delairo představí Nikolase Nováka nejen jako travesti umělkyni, ale také jako muže s homosexuální orientací, jenž se kvůli svému koníčku přestěhoval z malé vesnice na jižní Moravě do hlavního města.

Kromě vystupování se Nikolas živí jako kadeřník, záliba v travesti však do jeho osobního života zasahuje víc, než se může na první pohled zdát.

Autorka práce: Natálie Pančochářová
Vedoucí práce: Veronika Macková
Rok obhajoby: 2021

Autor: Natálie Pančochářová

Pracuji jako reportérka na CNN Prima NEWS a moderátorka na rádiu Spin. Studuji navazující obor Žurnalistika na FSV.